Države z najbolj poletnimi olimpijskimi medaljami

Od leta 1896, ko so se prvič odvijale poletne olimpijske igre ali bolj pogosto »olimpijske igre«, je dogodek postal najbolj priljubljen atletski dogodek po vsem svetu. Zrasla je iz preproste afere, sestavljene iz samo 14 prireditev, do veličastne izložbe z več kot 300 disciplinami, ki vključujejo tekmovalce iz več kot 200 držav in ozemelj. Od leta 1904 se najboljši trije v vsakem primeru podelijo zlato, srebrno in bronasto medaljo v tem vrstnem redu končnega položaja.

V zgodovini je bilo v poletnih olimpijskih igrah tekmovalcem izdanih 18.553 medalj. Vendar pa tradicija podeljevanja medalj ni bila vedno takšna, kot jo sedaj poznamo. Med prvimi olimpijskimi igrami v Atenah, Grčija, je zmagovalec prejel dve točki: srebrni kovanec in oljčni venec. Drugouvrščeni je dobil bakren kovanec in vejo lovorja. Poletne igre leta 1900 so bile še bolj značilne, saj so zmagovalni tekmovalci prejeli trofeje! V prvih letih olimpijskih iger so zlato veljalo za preveč dragoceno, da bi ga lahko dali v najčistejši obliki.

Združene države Amerike so vodile tabelo medaletnih medalj na poletnih olimpijskih igrah z 2, 520 osvojenih medalj. Olimpijske igre leta 1904 so potekale v St. Louisu v Missouriju in končale, ko je gostiteljica zbrala 239 od 280 razpoložljivih medalj. Ta nenavaden podvig je bil dosežen, ker številne države niso mogle poslati športnikov na transatlantsko potovanje za poletne igre. Najbolj okrašen športnik na tem dogodku je bil ameriški plavalec Charles Daniels, ki je dobil tri zlate medalje in eno srebrne in bronaste.

Na vsakih poletnih olimpijskih igrah se pričakuje, da bodo ZDA, Velika Britanija in Rusija tekmovale za največji prehod medalj. Športi v teh državah so razvili profesionalno kulturo iz zgodnjih let sodobnih olimpijskih iger. Zato imajo veliko število izbranih tekmovalcev. Poleg tega je obseg disciplin, v katerih sodelujejo velike tri olimpijske igre, širši od večine narodov. Na primer, Kenija je znana po zmagi na srednjih in dolgih progah. Na olimpijskih igrah v Londonu leta 2012 je Kenija osvojila 11 medalj v samo 6 prireditvah. Medtem so ZDA v 16 prireditvah osvojile 104 medalje.

Športna kultura v različnih državah ima močan učinek na zmožnost doseči medalje na igrah. Indija je na primer država z zmešanim kriketom. Vendar je to šport, ki izvira iz svojega časa kot britanska kolonija. Atletika in drugi športi, ki zahtevajo fizično moč, so na podkontinentu skoraj nepredvidljivi. Čeprav je Indija druga po številu prebivalcev, je Indija osvojila le peščico olimpijskih medalj. Azijska družba gleda na šport kot razstavo elegancije in ne na tekmovanje. To morda pojasnjuje, zakaj je Kitajska osvojila največ medalj v potapljanju, dvigovanju uteži in gimnastiki.

Na olimpijskih igrah se zelo nadarjeni športniki osredotočajo na pridobivanje številnih medalj na različnih prireditvah. Ameriški plavalec Michael Phelps ima rekord za največ zlatih medalj na eni poletni olimpijski igri. Leta 2004 je osvojil 6 zlatih in 8 medalj. Na zadnji olimpijadi v Rimu leta 2016 je Phelps osvojil 5 zlata in srebrno medaljo. Veliko težji dosežek bi bil ameriški sprinter Marion Jones, ki je leta 2004 osvojil 5 zlatih medalj, kasneje pa so jih razveljavili.

Danes so ZDA še vedno na prvem mestu na olimpijskih igrah, potem ko so na poletnih olimpijskih igrah leta 2016 osvojile največje število medalj (skupno 121; 46 zlata). Kitajska (70) in Velika Britanija (67) sta osvojila drugo in tretje največje število medalj na olimpijskih igrah v Riu.