Kdo je najbolj urejen olimpijski športnik vseh časov?

Ameriški plavalec Michael Phelps, znan kot Baltimorski bullet ali Flying Fish, je najbolj okrašen olimpijski športnik. Phelps je postal najbolj okrašen Olympian, potem ko je na olimpijskih igrah, ki je bil postavljen leta 1972, zbral rekord sedmih rekordov na prvem mestu ameriškega plavalca Marka Spitza. in posamezne mešane poteze. Phelps je na olimpijskih igrah v Sydneyju leta 2000 nastopil na olimpijskih igrah s petnajstimi leti, čeprav ni dobil nobene medalje. Upokojil se je po poletnih olimpijskih igrah v Rio de Janeiru. Skupno je Phelps osvojil 23 zlatih, 3 srebrne in 2 bronaste medalje.

Poletne olimpijske igre v Atenah 2004

Med poletnimi olimpijskimi igrami v Atenu 2004 je Phelps postavil več rekordov, vključno z olimpijskimi rekordi v metrskem metru, metulju 200 metrov in 200 metrov mešanih ter svetovnimi rekordi v 400 metrovih mešanih in 4 × 100 metrih. Phelps je osvojil šest zlatih medalj in dve bronasti medalji, čeprav imata malo časa za počitek med dogodki. Ob koncu tekem je najstniški Phelps postal drugi najboljši igralec na olimpijskem dogodku, drugi moški plavalec pa je na enih poletnih olimpijskih igrah osvojil več kot dva naslova.

Poletne olimpijske igre v Pekingu 2008

Peking 2008 je bil za Phelpsa še uspešnejša, saj je osvojil osem zlatih medalj. Phelps je postavil svetovne rekorde v 200 metrski prosti slog, 200 metrski metulj, 200 metrski mešanici, 400 metrski mešanici, 4 × 100 metrski freestyle, 4 × 100 metrski mešanici in 4 × 200 metrski freestyle. V 100 metrskem metulju je postavil tudi olimpijski rekord. V teh tekmah se je Phelps pridružil Carlu Lewisu, Paavu Nurmiju, Larisi Latynina in Marku Spitzu kot edini športniki, ki so kdaj osvojili devet olimpijskih zlatih medalj. V Pekingu je Phelps prelomil rekord za največ medalj, ki jih je osvojil na eni olimpijski igri.

Poletne olimpijske igre 2012 v Londonu

Pred poletnimi olimpijskimi igrami leta 2012 je Phelps navedel, da ne želi ponovno tekmovati v osmih prireditvah in da bi poskusil nove dogodke. Čeprav se je končno kvalificiral za vseh osem prireditev, ki jih je zmagal v Pekingu, je padel 200 metrski freestyle, da bi se osredotočil na druge dogodke. V Londonu je Phelps prejel zlato v 100 metrskem metulju, 200 metrov mešanih, 4 × 200 metrov freestyle štafeta in 4 × 100 metrov mešanih. Prav tako je osvojil srebrne medalje v prostem slogu 4 × 100 metrov in 200 metrskem metulju. Phelps je postal prvi moški plavalec, ki je osvojil zlato na istem dogodku v treh zaporednih olimpijskih igrah. Po tem dosežku je Mednarodna plavalna federacija (FINA) nagradila Phelpsa kot najbolj okrašenega olimpijca v zgodovini. Phelps se je na kratko umaknil iz plavanja, vendar se je vrnil v šport leta 2014.

Poletne olimpijske igre 2016 v Rio de Janeiru

S kvalifikacijami za poletne olimpijske igre 2016 je Phelps postal drugi ameriški plavalec, ki se je uvrstil na pet olimpijskih iger. Phelps je bil kapetan za svojo reprezentanco, pa tudi ameriški zastavnik na otvoritveni slovesnosti. Phelps je osvojil zlato v 200 metrskem metulju, 200 metrov mešanih, 4 × 100 metrov freestyle, 4 × 200 metrov prosti slog in 4 × 100 metrski mešanici, v kateri je postavil olimpijski rekord. Zmagal je tudi srebro v 100 metrskem metulju. Ko je bil star 31 let, je Phelps osvojil te medalje, kljub temu, da je presegel starost največjega števila plavalcev.

Zapuščina

Poleg olimpijskih iger je Phelps uspel tudi na drugih nacionalnih in mednarodnih tekmovanjih, kot so svetovna prvenstva in pan-pacifiška prvenstva, kjer je osvojil še več medalj. Phelps je prejel več nagrad in priznanj iz različnih organizacij ter ustanovil fundacijo Michael Phelps za spodbujanje športa plavanja in zdravega načina življenja.