Olimpijski prvaki Pyeongchang na prebivalca

Pravkar zaključene zimske olimpijske igre 2018 so se začele s pisano otvoritvijo, ki je potekala v olimpijskem stadionu Pyeongchang v mestu Pyeongchang. Otvoritvena slovesnost, ki se je začela 9. februarja 2018 ob 20. uri, je bila osredotočena na sporočilo miru, strasti, harmonije in zbliževanja. Zimske igre so privabile športnike iz 92 držav, ki so tekmovale v 102 dogodkih. Skupno je bilo pridobljenih 307 medalj, od tega 103 zlate, 102 srebrne in 102 bronaste medalje. Norveška se je uvrstila na lestvico medalj s 39 medaljami, Nemčija in Kanada sta osvojili 31 in 29 medalj. Vendar, ko se upošteva medalja na prebivalca, je na vrhu mize druga država.

Prvaki na prebivalca

Norveška je z ekipo le 109 športnikov uspela zbrati največje število medalj. Glede na majhno število prebivalcev bi zlahka dosegla mizo za medaljo na prebivalca. Vendar pa je Lihtenštajn s približno 37.340 prebivalci dosegel najvišjo točko za medaljo na prebivalca z 26, 15 medalj na milijon prebivalcev. Lihtenštajn je zbral le eno bronasto medaljo na zimskih igrah. Norveška je bila oddaljena druga s 7, 33 medaljami na milijon ljudi proti približno 5, 2 milijona prebivalcev. Švica je z 8, 2 milijona prebivalcev osvojila tretje mesto z medaljo na prebivalca 1, 82. Skupaj je zbralo 15 medalj in se uvrstilo na 8. mesto v skupnem razvrstitvi medalj s 5 zlatimi medaljami.

Avstrija in Švedska sta dopolnili seznam petih prvakov na prebivalca s 1, 60 in 1, 41 medalje na prebivalca. Vsaka država je osvojila skupno 14 medalj, vendar je Švedska po številu zlatih osvojila več kot Avstrija, pri čemer je zbrala 7 zlatih medalj proti 5. Avstriji. Čeprav je Nizozemska osvojila 20 medalj in se uvrstila na peto mesto v skupnem medalju, s 17, 1 milijona prebivalcev, je na milijon ljudi osvojila 1, 17 medalj.

Finski je uspelo samo šest stopnic, osvojilo je zlato, srebrno in štiri bronaste medalje. Na lestvici medalj se je uvrstila na 18. mesto. S 5, 4 milijona prebivalcev je na milijon prebivalcev uspelo doseči 1, 09 medalj, kar ga uvršča na 7. mesto. Slovenija na milijon ljudi tesno sledi 1.01 medaljam, saj je osvojila dve medalji. Dve medalji sta si delili 2, 1 milijona ljudi. Kanada in Češka republika dopolnjujeta prvih deset prvakov na prebivalca z 0, 81 in 0, 67 medaljami na milijon ljudi. Zanimivo je, da je Kanada osvojila 29 medalj in se uvrstila na tretje mesto v skupnem razvrstitvi medalj. Vendar pa se je z 36, 29 milijona prebivalcev uvrstila nižje od držav, ki so dobile manj medalj.

Kako se izračunajo medalje na prebivalca?

Medalja na prebivalca je število medalj, ki jih deli milijon ljudi v določeni državi. Čeprav na zimskih igrah ne sodelujejo vsi državljani države, si delijo slavo in dosežke svojih predstavnikov. Da bi izračunali medalje na prebivalca, se število medalj, ki jih je osvojila država, deli s celotnim prebivalstvom te države. Dobljeni rezultat se pomnoži z enim milijonom. Čeprav so države, kot sta Nemčija in ZDA, osvojile največ medalj na zimskih igrah leta 2018, je njihovo veliko prebivalstvo zagotovilo, da so se uvrstile nižje kot večina držav, ki so osvojile manj medalj. V resnici so ZDA upravljale le 0, 07 medalj na milijon ljudi.