Šetlandski otoki

Shetland je stičišče Škotske in Skandinavije ter Severnega morja in Atlantskega oceana. To je približno 110 milj severno od celinske Škotske in se razteza približno 567 kvadratnih milj. Shetland je stara norveška beseda, ki se prevede v balčak in zemljo. Za območje so značilni razgibani in čudoviti otoki, ki se pogosto imenujejo Shetlandski otoki. Ko se je skandinavsko prebivalstvo razširilo, je primanjkovalo virov, vključno z njivami. Pomanjkanje je privedlo do širitve Vikingov, kar je vodilo do kolonizacije Shetlandov. Shetland je bil naseljen že od mezolitika. Vendar je trenutno samo 16 od približno 100 otokov naseljenih. Ta članek raziskuje nekatere Shetlandske otoke.

Največji Šetlandski otoki

Celinski otok

Kopno je največji otok Shetland in tretji največji otok na Škotskem, ki pokriva območje približno 374 kvadratnih kilometrov. Lerwick, edini Shetlandski burg je na tem otoku. Otok je razdeljen na štiri regije; južni polotok, ki je južno od Lerwicka in vsebuje nekaj najpomembnejših arheoloških najdišč, vključno z Bigtonom in Sandwickom. Central Mainland je Majorly kmetijskih zemljišč, medtem ko West Mainland ima stene in Sandness. Severno kopno ima naftni terminal, ki je glavni vir zaposlitve na otoku. Otok ima približno 18.800 prebivalcev, kar je drugi najbolj naseljeni otok na Škotskem.

Vrtite

Yell je drugi največji otok Shetland s površino približno 82 kvadratnih kilometrov. S približno 966 prebivalci je tretji najbolj naseljen otok v Shetlandu in 15. na Škotskem. Yell je bil prvič naseljen v neolitiku. Otok je dolg približno 19 milj in širok 7, 5 km. S polotokom je povezan s tombolom, od katerih so številni krhki. Yell ustvarja pregrado med severnim koncem Severnega morja in Severnim Atlantikom.

Unst

Unst je severni otok Shetland in najsevernejši britanski otok. S površino približno 46 kvadratnih kilometrov je tretji največji otok v Shetlandu. Otok je večinoma travnik. Nastala je iz magmatskih kamnin, ki so bili interpretirani kot del ofiolita. Baltasound, zdaj razvedrilni center in letališče, je bil nekoč drugo največje ribolovno območje. Otok je bil tudi mesto kamnoloma. Unst je povezan z otokom Yell s trajekti. Obstaja avtobusna postaja v bližini Baltasound znan kot Unst Bus Shelter, ki je dobro opremljena z nekaj doma udobje, vključno s televizijo.

Whalsay

Whalsay je drugi najbolj naseljen otok Shetland s približno 1061 prebivalci. To je šesti največji otok Shetland s površino približno 7, 6 kvadratnih kilometrov. Whalsay je pokrit s šoto in se nahaja vzhodno od celinskega otoka. Na otoku je ribiška flota, ribištvo pa je glavna gospodarska dejavnost, ki mu sledi krajina. Znano je tudi za golf. Nekatere znamenitosti otoka vključujejo Benie Hoose, ruševine neolitika in naselja sudijstva.

Življenje na otokih

Shetlandski otoki so pod okriljem Sveta Shetlandskih otokov. Z njimi je vladalo več stoletij. Otoki so bili kasneje uporabljeni kot osnova za piratsko odpravo Vikingov. Škotski monarh je začel obvladovati otoke sredi 13. stoletja. Danes način življenja na otokih odraža nordijsko in škotsko dediščino. Glavne gospodarske dejavnosti na otokih vključujejo ribolov, kmetijstvo in proizvodnjo surove nafte in zemeljskega plina.

Šetlandski otoki

RazvrstitevOtokPrebivalstvo (2013)Površina (ha)Najvišja točka (m)
1Kopno1876596879450
2Whalsay10611970119
3Vrtite96621211210
4Zahodna Burra77674365
5Unst63212068284
6Bressay3682805226
7Trondra13527560
8Muckle Roe1301773172
9Vzhodna Burra7651581
10Fair Isle68768217
11Fetlar614078158
12Housay5016353
13Foula381265418
14Bruray245553
15Papa Stour1582887
16Vaila232795