Zimske olimpijske igre: tek na smučeh

Tek na smučeh je šport z različnimi formati tek na smučeh skozi tečaje, ki imajo različne dolžine. Dolžina tečajev je v skladu z zakoni, ki jih je odobrila Mednarodna smučarska zveza skupaj z več drugimi nacionalnimi organizacijami. Nekatere nacionalne organizacije vključujejo Cross Country Ski Canada in US Ski and Snowboard Association (USSA). Mednarodna tekmovanja za tek na smučeh vključujejo zimske olimpijske igre, svetovno prvenstvo v nordijskem svetu FIS in svetovni pokal v krosu FIS. Šport je sestavljen iz dirk, ki se odvijajo na urejenih, homologiranih tečajih, ki so oblikovani za podporo prostoročnim in na progi prireditvam, kjer lahko smučarji uporabljajo smučarsko skate. V športu so tudi orientacijske tekme za tek na smučeh, ki so licencirane s strani Mednarodne zveze za orientacijo in tekmovanja za smučarski maraton, ki jih je licencirala svetovna zveza Worldloppet Ski. Druge sorodne oblike tekmovanja so paraolimpijsko tek na smučeh, kjer lahko športniki s posebnimi potrebami tekmujejo in tudi biatlon, ki je kombinacija smučanja in streljanja s puško.

Zgodovina

Že stoletja je bilo smučanje potrebno za lovljenje divjadi in nabiranje drv v zimskem času na zasneženem severu. Ker je bila večina skupnosti izolirana in je regija doživela zasnežene zime, je smučanje postalo pomemben način življenja, saj je bilo to eno od najpomembnejših sredstev za ohranjanje družbenih stikov. Izraz „smuči“ je norveška beseda, ki izvira iz »skrinjice«, stare norveške besede, ki pomeni dolžino lesa, ki je bila razdeljena. Enote norveške vojske so se uporabljale za smučanje za šport in v 18. stoletju so prejele nagrade. Tehnike, ki se uporabljajo v tek na smučeh, so se razvile od tehnike koraka v progi do skijanja. Smučarska oprema se je razvila tudi iz lesenih palic in smuči do polietilenske plastike, steklenih vlaken in ogljikovih vlaken. Prva dirka na tekmah je potekala leta 1842, znani smučarski festival Holmenkollen pa se je začel leta 1892 in se osredotočil predvsem na nordijski kombinirani dogodek. Kljub temu je bila leta 1901 na festival vključena samostojna dirka za tek na smučeh.

Najzgodnejše oblike tek na smučeh

Obstajajo različne vrste smuči, ki izhajajo iz različnih krajev skoraj sočasno. Na primer, ena oblika smuči je sestavljena iz vodoravnega veznega člena. Drug primer, znan kot vzhodnosibirska smučka, je bil idealno tanka deska, sestavljena iz vertikalne vezave s štirimi luknjami in je bila občasno zavita v krzno. Sodobne smučarske vezi so nastale iz fenoskandijskega modela iz 19. stoletja. Današnja tek na smučeh se je razvila iz tipa, ki je znan kot Lapps, ki je uporabljal horizontalno vezavo stebla.

Na zimskih olimpijskih igrah

Vsaka štiri leta se odvija velik mednarodni športni dogodek, znan kot zimske olimpijske igre. Prvo prvenstvo na zimskih olimpijskih igrah je potekalo v zimskih olimpijskih igrah v Chamonixu v Franciji. Ker je dogodek potekal na prvih zimskih olimpijskih igrah, je tek na smučeh med prvimi petimi osnovnimi disciplinami. Vendar pa so se tekme za tek na smučeh razvile vse od svojega prvega nastopa na zimskih olimpijskih igrah leta 1924. Žensko tekmovanje za tek na smučeh na zimskih olimpijskih igrah je potekalo leta 1952. Štiri leta kasneje so bile ženske 3 x 5 km in 30 km moških dodane k dogodka. Leta 1964 so na zimskih olimpijskih igrah dodali žensko tekmovanje v 5 km, kasneje pa leta 1976 na zimskih paraolimpijskih igrah dodali paraolimpijsko tekmovanje za tek na smučeh. Leta 1980 je bilo 20 let tekmovanja za ženske dodano na zimske olimpijske igre, leta 2002 pa so se v Salt Lake Cityju pojavili množični start in sprintni dogodki.